Türkiye’de ilk radyo yayını ne zaman yapıldı?

Türkiye’de ilk radyo yayını nasıl yapılmıştı?

Türkiye’de ilk radyo yayını ne zaman yapıldı?

Türkiye’de ilk kez radyo anonsu 6 Mayıs 1927′de yapıldı ve o günün üzerinden tam 89 yıl geçti!..

Eşref Şefik’in duru Türkçesi ile yaptığı Türkiye’nin ilk radyo anonsunu merak ediyor musunuz?.. Televizyonlu döneme geçene kadar haber yayını da, arkası yarın kuşağı da, müzik de o sesli kutudan dinlendi!.. Savaşlar, barışlar, seçimler, icatlar, sanat hep radyo ile halka ulaştı!.. Şimdilerde televizyon yerini almış gibi görünse de; radyo dinlemek hayatımızdan hiç çıkmayacak gibi!..

Radyo nedir?

Radyo, radyoelektrik dalgaların özelliklerinden yararlanılarak seslerin iletilmesi sistemidir. Radyoelektrik dalgaların alınmasını sağlayan araç da radyo olarak adlandırılır. Radyo yayınlarının amacı belli bir bölgede bulunan ve alıcısı olan herkese, önceden hazırlanmış bir programa uygun olarak yapılan yayını alma olanağı sağlamaktadır.

1886-1888 arasında Almanya’da Heinrich Herz, elektromanyetik radyo dalgaları oluşturmak amacıyla ilk denemelere girişti. 1894′te ise İtalya’da Guglielmo Marconi ilk telsiz radyo sistemini geliştirerek 1901′de Morsalfabesiyle Atlas Okyanusu’nun ötesine mesaj iletimini gerçekleştirdi.

Radyoelektrik dalgaların ayrıştırılmasında kullanılan seçicilerin ilk dönemlerinde ses yayınlarını algılamaya uygun olmaması, radyo üzerinde öncü çalışmaları yürüten bilim adamlarını araştırmalarını ses yayınlarının algılanması üzerinde yoğunlaştırmaya ve seçilerin geliştirilmesi için çalışmaya yönetti.

 1922′de ilk özel radyo verici istasyonu kurularak, pille çalışan radyo alıcıları yapıldı. Kent elektriği akımıyla çalışan radyo alıcılarının seri olarak üretilmesi 1930′larda gerçekleştirildi. Her türlü radyo yayınında 1935′e kadar AM’li (genlik modülasyonlu) radyolar kullanıldı. 1935′te Edwin H. Armstrong uzun süren denemelerden sonra geniş bantlı frekans modülasyonunu (FM) buldu.

Radyo dalgalarını açıklamakta oldukça küçük dalga boylu radyo frekansları kullanılır.Frekans yüksek değerlerde olduğunda, radyo dalgalarını belirlemek için dalganın boyu esas alınır. Dalga boyu aynı yönlü iki tepe noktası arasındaki uzaklıktır. Radyoelektrik dalgalar alternatif akımın beslediği bir verici antenci oluşturulur. İvmelenmiş elektronlar antende radyoelektrik dalgaları oluşturduktan sonra bu dalgalar verici anteni terk ederek yeryüzüne her doğrultuda yayılır.

Anten yapısına, öteki iletken maddelerin durumuna göre, istenildiğinde radyo dalgaları yoğun biçimde belli bir yöne doğru gönderilebilir.

 

89 yıl sonra da hemen hemen herkes evinde, işinde, yolda, spor yaparken radyo dinliyor!.. Peki, o ilk yayını merak ediyor musunuz?

İlk Radyo Anonsu - Eşref Şefik - 6 Mayıs 1927 izlemek İçin Tıklayınız..

Yorumlar

  1. 5 Ocak 2020 Pazar Amatör telsizci

    Hangi frekanstan yayın yapıldı ? "1200 tuulberk 250 kilo setum" dediğini anladım ben :) Radyocusunuz madem, söyleyin bakim 😊

  2. 13 Ocak 2018 Cumartesi Muhammed Ali

    ATALARDAN KALAN NOSTALJİLER HAKİKATEN KULAĞA, RUHA HOÇ BİR SÂDÂ BIRAKIYor...Ğüzel be!

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur