Erkan Koç Söyleşi Konuğumuz

 • Yazı Boyutu:
 • A+
 • A-

10 Kasım 2008 Pazartesi - Söyleyişi - Radyocuyuz Dergi

“Sevgi Pınarı” isimli programıyla Radyo 7’nin en çok dinlenen programı oldu. Türkü albümü çıkarttı; iki tane deneme ve öykü içerikli kitap yazdı. Çok yönlü kişiliğiyle tanıdığımız Erkan Koç’la Radyo7’de buluştuk ve samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Erkan koç

Radyocuyuz: Uzun Yıllardır Radyo7’de Program Yapıyorsun Radyo7 İle Tanışman Nasıl Oldu?

Erkan KOÇ: Arabada radyo frekanslarını gezerken Veys FM’den sonra Türk sanat müziğine yer veren bir radyo olduğunu keşfettim, bu Radyo 7’yi ilk duyuşumdu. O dönem test yayınlarına başlamıştı. Veys FM’den ayrıldıktan sonra iş başvurusuna gittim; Çünkü sanat müziğine hayranlığım vardı ve benim için vazgeçilmezlerdendi. Görüşmelerden sonra Radyo 7’de sabah yayınlarına başladım. İlk programcılı yayın da benimle Radyo 7’de başlamış oldu.

R: “Sevgi Pınarı” Radyo 7’nin en çok dinlenen programlarının başında geliyor. Bu kadar ilgi görmesinin sebebi nedir?

E.K: Öncelikle benim dinleyicilere saygım ve işime sevgim var. Bu güne kadar asla yayınımı aksatmadım. Hasta olduğum zamanlarda bile onları yayından selamlayıp, yayında yer verdiğim şarkıları özenle seçip konuşmasam da onların yanında olduğumu hissettirdim.  Hatta şöyle bir anım var;  Bir gün gripten sesim çok farklı çıkıyor yayına başladım; “Ben Abuzer, artık Erkan yok; her sabah sizinle ben bu frekansta olacağım.” dedim dinleyicilerimizin çoğu beni tanımadı ve biz Erkan’ı isteriz bu da kim gibi birçok telefon ve faks mesajı gelmişti.  Böylelikle dinleyicilerimin programa ne kadar bağlı olduğunu gördüm ve o günü de bu espriyle tamamlamış olduk.

Bizim meslekte program yapan kişinin, pratik zekâya sahip olması gerekiyor. Anlık kararlar verip halkın benimseyeceği şekilde uyguladığında ilgi görüyor.  Kısaca, radyo programında cesaret de çok önemli.

Erkan koç

R:  Radyo 7 Cuma sabahları daha fazla dinleniyor. Bu KGM raporlarında açıkça görülüyor.  Bunun sebeplerinin başında asker arkadaşım isimli bölüm geliyor,  bu fikir nasıl çıktı?

E.K: Bu fikir benim kafamda oluştuğunda tereddütler de vardı. Erkekler için askerlik anıları önemlidir. Teskereyi aldıktan sonra hep konuşulur, tekrar buluşalım diye ama unutulur. Bu biraz da samanlıkta iğne aramak gibiydi. Diğer bir tereddüt de “Sadece erkeklere yönelik olması, bayan dinleyicileri uzaklaştırır mı acaba?” düşüncesiydi ama onlara; “Sizin de ağabeyiniz, babanız akrabalarınız da olabilir.” diyerek programda kalmalarını sağladık. Her hafta on dinleyiciyi yayına alıyorum asker arkadaşlarının bilgilerini veriyorlar ve yine her hafta bir iki dinleyicimizin yıllar sonra asker arkadaşlarıyla buluşmalarına şahit oluyoruz.  Diğer bir amaç da programın ne kadar çok dinlendiğini ve radyonun yayın ağının genişliğini duyurmaktı

R: Çarşamba günleri “Sevgi Pınarı”ndan başka “Erkan’la Çok Canlı” isimli bir program daha yapıyorsun, bu programda sanatçılar yeni çıkardıkları albümle geliyor ve şarkılarını tanıtıyorlar. Çok yönlü programlar yapmak verimliliğini etkilemiyor mu?

E.K: Hayır, çünkü radyo benim için bir aşk… Hiçbir zaman şöhret veya para öncelikle gelmedi. Yeni başlayacak arkadaşlar da mesleğe “Çok para kazanacağım.” veya “Şöhret olacağım.” diye girmesinler. Bu işi aşkla yapıp, gece uykuya dalmadan önce,”Yarın ne yapacağım.” Diye, düşünmüyorsa rüyalarında anonslar yapmıyorsa, başarının gelmesi çok güç.

Erkan koç

“Erkan’la Çok Canlı”  9 yıldır aralıksız, her çarşamba canlı olarak devam ediyor. Bu bir rekordur her programda gelen konuk sanatçımız canlı şarkılar seslendiriyor ve albümünü dinleyicilerimizin beğenisine sunuyor.

R: İki kitap ve bir de türkü albümün var. Bunların devamı gelecek mi?

E.K: Yarın ne olur bilmiyorum ama tekrar türkü albümü yapmayı düşünmüyorum. Bir sonraki albümde olursa Türk sanat müziği yorumlamak isterim. “Can yârim” benim için özel çalışmalardan biriydi. Sanatçı dostlarımız da bu albüme destek verdiler ve çok güzel tepkiler aldık ama ben, Türk halk müziği sanatçısı değilim. Bir radyocu olarak elimden geldiğince başarılı işlere imza atmaya çalışıyorum. Kitaplara gelince; Sevgi Pınarı ve Aşk yüzleşmeleri isimli deneme ve öykü içerikli iki kitabım var. Bunların devamı gelecek, çalışmalarım devam ediyor.

Erkan koç

Cumhurbaşkanımız Abdullah gülün elinden bir ödül aldın öncelikle tebrik ediyorum bu ödül neydi açıklar mısın?

E.K:
Mesleki hayatımda aldığım en anlamlı ödül ve bu ödülü anakarada Çankaya köşkünde Cumhurbaşkanımızdan almak daha ayrı bir onur benim için. Türk Dil Kurumu ve RTÜK tarafından Türkçeyi doğru ve düzgün kullanma ödülü bir kez daha mesleğimle gurur duymamı sağladı radyo programcısı olarak Türkiye’nin bir numaralı kişisinden böyle bir ödül almak çok güzel Allah bütün meslektaşlarımıza da bu ödülü nasip etsin.

R: Radyo programcılığını meslek olarak uzun yıllardır yapıyorsun. Radyo programcısı olmak isteyen gençlere neler söylemek istersin?

E.K: Mesleğe ilk yıllarda başlayıp devam edenler avantajlı durumda kendilerine belli bir kitle edindiler. Mesleğe yeni başlayanlarınsa büyük atılımlar yapmaları gerekiyor. Radyo programcısında şu özellikler olmalı;

1. Çok iyi bir müzik kulağı olmalı.

2. Düzgün bir Türkçe ve diksiyona sahip olmalı.

3. Gözlemlerini kelimelerle ifade edebilme yeteneği olmalı.

4. Özel hayatını yayına olumlu veya olumsuz yansıtmamalı.

5. Kültürel birikimi olmalı ve gündemi devamlı takip etmeli, farklı görüşleri değerlendirmeli.

6.Dinleyici profilinde asla ayrım yapmamalı herkese aynı üslupla hitap edebilmeli.
 • Toplam 3 yorum. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
  • ayhan budak
  • 19 Mayıs 2011 Perşembe
  • ayhan budak***istanbul*** allah yolunu açık etsin erkan kardeş...

  • AYSE TEKAAKAN
  • 28 Ağustos 2009 Cuma
  • erkan abi bu hafata bizim mektubu okumadın ama canın sogolsun benim msj okudun tsk ederim inan carsamba gunleri daha farkl...

  • AYSE TEKAAKAN
  • 22 Ağustos 2009 Cumartesi
  • ERKAN ABİ BEN ADNADAN AYSE CARSAMBA GÜNLERİ YAPTIGIN PROGRAM İCİN AYRICA COK TES EDERİM HAYATIMDA RODYO DİNLEMEYİ SEVMEZDİ...

  Kategorinin diğer haberleri
 • 3.2.2016 20:30:01 - 44. İstanbul Müzik Festivali programı açıklandı
 • 29.1.2016 15:21:44 - Rüzgar artık Deli Esecek
 • 29.1.2016 09:59:00 - Ravza FM Yeniden Yayında
 • 27.1.2016 14:29:54 - Kubat Best FM`de Hitnoz`da
 • 27.1.2016 13:41:30 - Özgün Radyo Mega`da
 • 27.1.2016 13:35:38 - ArtAnkara Show Radyo Sponsorluğunda
 • 27.1.2016 13:34:53 - Kral Pop Sponsorluğunda Buzda Dans
 • 27.1.2016 13:10:03 - İstanbul FM`de Çalışma Fırsatı
 • 26.1.2016 13:34:56 - Hüseyin Turan Halk Radyo`da
 • 26.1.2016 13:11:46 - Ünlü Türkücü Kral Sponsorluğunda Sahnede
 • Tüm Haberler

  Sosyal Medya

  © 2005 - 2016 Copyright radyocuyuz.com Tüm Hakları Saklıdır.

  Oscar Medya