3 Kapılı Araç Dönemi Sona Eriyor

Avrupa otomobil pazarında üç kapılı hatchback model otomobile olan talep azaldı. Üreticiler, ürün gamından üç kapılı versiyonları çıkardı.

3 Kapılı Araç Dönemi Sona Eriyor

Avrupa otomobil pazarında üç kapılı hatchback model dönemi kAvrupa otomobil pazarında üç kapılı hatchback model dönemi kapandı. Üç kapılı araçların satışı yaklaşık olarak yüzde 10 oranında gerileme yaşadı.
Üç Kapı devri Kapandı
Batı Avrupa'da tüketicilerin tercihleri değişti. Otomobil pazarlarında son dönemlerde, SUV araçlara olan talep artarken, üç kapılı hatchback otomobillere ilgi giderek azalıyor.
Jato'nun açıklamış olduğu verilere göre, 2007 yılında Avrupa'da trafiğe çıkan otomobillerin yüzde 15'i üç kapılıyken, bu oran 2009 yılında yüzde 172'ye kadar çıktı. 2009 yılında toplam 2.4 milyon adet küçük ve kompakt üç kapılı otomobil satıldı.
Yüzde 6.3 Gerileme Yaşadı
İlk otomobilini alan tek başına yaşayan gençler ve yeni evli çiftler tarafından tercih edilen üç kapılı otomobiller, şuan tercih edilmiyor. Yaşanılan finansal kriz nedeni ile beklentiler ve öncelikler değişti ve tüketiciler üç kapılı otomobil modellerinden uzaklaştı.
2016 yılında üç kapılı otomobillerin pazar payı yüzde 10 gibi yüksek bir oranda düşerek yüzde 6.3'e geriledi. 2016 yılında üç kapılı otomobil satışları 961 bin adete düştü.
Üç Kapı Otomobil Üretimi Yapılmıyor
Üç kapılı hatchback araçlara ilgilinin azalması, otomobil üreticilerinde radikal kararlar almasına neden oldu. Avrupa'da üreticiler azalan talebin ardından, ürün gamından üç kapılı versiyonları çıkardı.
B segmentinin popüler modelleri Renault Clio, Fiat Punto ve Nissan Micra'nın üç kapılı modelleri piyasada satılmıyor. Sadece beş kapılı versiyonları var.
Talep Gören Üç Kapılı Araçlar Hala Var
Sadece üç kapılı araç üretimi yapan bazı markaların modelleri talep görmeye devam ediyor. Doğuştan üç kapılı modellerin başında Fiat 500, Smart Fortwo, Opel Adam, DS 3, Volkswagen Beetle, Ford Ka ve Volkswagen Scirocco geliyor.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur