Bursa`da Seminer Var!

Radyo-Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Bursa'da 'Yerel ve Bölgesel Medya Eğitim' semineri düzenliyor.

Bursa`da Seminer Var!

Bursa Çekirge Kervansaray Termal Oteli'nde 23-24 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek seminere Bursa, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Kütahya, Kocaeli, Sakarya ve Yalova'da faaliyet gösteren yerel televizyon, radyo ve gazete mensuplarından yaklaşık 300 kişinin katılması bekleniyor. Seminer katılımcıları arasında yakın zamanda deprem felaketi yaşayan Van ve ilçelerinden yerel basın mensupları da bulunuyor. Seminere ayrıca Balkan ülkelerinde Türkçe yayın yapan basın kuruluşlarında çalışan Türk gazeteciler ile KKTC, Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, Azerbaycan basınında çalışan gazeteciler davet edildi.

Programın başında, RTÜK ve BYEGM'nin tanıtımını içeren CD'lerin gösterimi yapılacak. Seminerin açılış konuşmasını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yapacak. Bursa Valisi Şahabettin Harput, RTÜK Başkanvekili Taha Yücel ve BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya da seminer açılışında birer konuşma yapacaklar.

Seminerin birinci oturumu, 'Medyada Temel Hak ve Özgürlükler Sorunu' başlığını taşıyor. Başkanlığını RTÜK Üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu'nun yapacağı oturumda Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez 'Medya ve İfade Özgürlüğünün Sınırları ve Türkiye Örneği', Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nusret İlker Çolak 'Kitle İletişim Hukuku', TRT Haber Kanalı Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken 'Medyada Sorumluluk Bilinci ve Kişi Hakları Anlayışı', Al Jazeera TV Türkiye Temsilcisi Omar Radi Khashram 'Bursa'yı Dünyaya Nasıl Tanıtırız?' başlıklı bildirilerini sunacaklar.

'Yerel ve Bölgesel Medyanın Sorunları' başlığını taşıyan ikinci oturumun başkanlığını RTÜK Başkan Vekili Taha Yücel yapacak. Bu oturumdaki konuşmacılar ve konu başlıkları şöyle: Dr. Halit Eren 'Bursa'nın Tanıtım Albümü', Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın 'Medyada Kullanılan Dil', Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı 'Yerel ve Bölgesel Medyanın Önemi', RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Güleryüz 'Yerel ve Bölgesel Radyo ve Televizyonların Sorunları', Gazeteci Yavuz Baydar 'Medyada Etik ve Özdenetim', Muğla Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdülrezak Altun 'Medyanın İnsan Kaynakları Alt Yapısı ve Eğitim İhtiyacı.'

Başkanlığını İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin'in yapacağı 'Yerel Medyanın Etkinliği' başlıklı üçüncü oturumda ise BYEGM Basın Yayın Dairesi Başkanı Bahattin Akyön 'Basın Kartı Yönetmeliği, Beklentiler, Sorunlar, Çözümleri', TV 8 Ankara Temsilcisi Erkan Tan 'Güzel Konuşma Sanatı', Samanyolu TV Ankara Temsilcisi Abdullah Abdülkadiroğlu 'Yerel Haberciliğin Yaygın Medyada Önemi', Avrupa Birliği Bakanlığı Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Başkan V. Başak İlisulu 'Avrupa Birliği Bakanlığı', Avrupa Birliği Bakanlığı Basın Müşaviri Derya Akçal 'AB Yerel Medyayı Destekleme Projeleri', Selçuk Ü. İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şeker 'Sayfa Tasarımı (Mizanpaj)', Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan Murat Aydın 'Yargı ve Basın İlişkileri (Medya ve Hukuk-Basının Hukuki Sorunları)' konularını işleyecekler.

Seminerin ikinci gününde yapılacak dördüncü oturum BYEGM ve RTÜK tarafından ayrı ayrı gerçekleştirilecek. RTÜK'ün oturumunda başkanlığı RTÜK Üyesi Dr. Abdulvahap Darendeli yapacak. 'Görsel ve İşitsel Medyada Yayıncı Sorumluluğu' başlıklı bu oturumda, RTÜK Başkan Yardımcısı Arslan Narin '6112 Sayılı Kanundaki Müeyyide Sistemi ve yayın Kuruluşlarının Yeni Sorumlulukları', RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Nurullah Öztürk 'Bölgesel ve Yerel Yayın Kuruluşları ve Temel Yayın İlkeleri İhlalleri', RTÜK İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanı Muhsin Kılıç '6112 Sayılı Yasa Kapsamında Lisans ve Yayın İznine Yönelik Düzenlemeler', RTÜK Bilgi teknolojileri Dairesi başkanı Yılmaz Kesmeci 'SKAAS Projesi' konularında bildiri sunacaklar.

BYEGM tarafından gerçekleştirilecek dördüncü oturumun başkanlığını TRT Haber Koordinatörü Bünyamin Şahin yapacak. 'Yerel Basına Mesleki ve Hukuki Öneriler' başlıklı bu oturumun konuşmacıları ve konu başlıkları şunlar: Bünyamin Şahin 'Haber Toplama ve Yazma Teknikleri', Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğü Foto Muhabiri Erhan Sevenler 'Haber Fotoğrafçılığı', BYEGM I. Hukuk Müşaviri H. Mehmet Gani 'Basın Özgürlüğünün Kapsamı ve Sınırları', Basın İlân Kurumu İlan Hizmetleri Müdürlüğü Şefi İdris Armağan Çam 'Basın İlan Kurumu ve Resmi İlan-Reklam Hakkında Düzenlemeler', Bursa Gazeteciler Vakfı Başkanı ve Olay Gazetesi Köşe Yazarı Ahmet Emin Yılmaz 'Yerel Habercilik'. Seminerde ayrıca BYEGM Web sayfası ve Devlet Enformasyon Sisteminin (DES) tanıtımı da gerçekleştirilecek.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur