CanWest Radyolarını Sattı!

CanWest Radyolarını Sattı!

CanWest, sessiz sedasız radyolarını Spectrum Medya’ya satarak Türkiye pazarından çıktı.

2005 yılında TMSF tarafından satışa çıkarılan Uzanlar’a ait Süper FM, Metro FM, Joy FM ve Joy Türk’e toplam 61 milyon dolar verip satın alan, televizyon alanında da büyümek istediğini açıklayan Kanadalı CanWest, sessiz sedasız radyolarını Spectrum Medya’ya satarak Türkiye pazarından çıktı

Kanadalı medya devi CanWest’in Türkiye macerası kısa sürdü. Medya sektöründe en güçlü oyunculardan biri olma iddiasıyla 2005 yılında Türkiye’ye gelen, işe öncelikle Uzanlar’dan TMSF’ye geçen dört radyoyu satın alarak başlayan CanWest sessiz sedasız Türkiye pazarından çıktı. CanWest, radyoları satın aldıktan sonra Star TV ihalesine de katılmış ancak yarışı kaybetmişti. Kanadalı CanWest’in adı daha sonra ihaleye çıkılan Sabah-atv için de geçmişti.

CanWest’in dünyayı saran global krizde çok ağır yara aldığı belirtiliyordu. Bu nedenle Türkiye’deki varlıklarını satışa çıkaran CanWest’in radyolarını Spectrum Media’ya sattığı öğrenildi. CanWest TMSF’nin yaptığı ihalede Süper FM’e 33.1 milyon dolar, Metro FM’e 22.8 milyon dolar, Joy FM’e 3.2 milyon dolar, Joy Türk’e de 1.8 milyon dolar olmak üzere 60.9 milyon dolar ödemişti. Spectrum Medya’nın ise söz konusu dört radyoyu yaklaşık 30 milyon dolar bedelle devraldığı belirtiliyor.

Yeni hissedar kim?

Dört radyoyu da HSBC Türkiye Genel Müdürü Piraye Antika’nın eşi İsak Antika ve Murat Çavuşoğlu’nun birlikte kurduğu yerli yatırım fonu Actera Group’un şirketi Spectrum Medya aldı. Taraflar arasında resmi anlaşmanın 2 Haziran’da imzalanması ve hisse devirlerinin gerçekleşmesi bekleniyor. CanWest’in radyolarını alan Spectrum Medya şirketinin bu ilk medya yatırımı değil. Şirket geçen yıl Türkiye genelinde bilbord, apartman duvarı ve otobüs durağı gibi yerlerde 6 bin reklam yüzeyi bulunan News Outdoor’un hisselerini Rupert Murdoch’ın şirketi News Corp’tan satın almıştı.

Asper Ailesi’ni kriz öncesi yaptığı satın almalar bitirdi

CANWEST, Global Television Network’un sahibi olmasının yanı sıra Kanada’nın en büyük günlük gazete yayıncısı. Türkiye ve Kanada’nın dışında Yeni Zelanda, Avustralya, İrlanda’da televizyonculuk, ev dışı reklamcılık ve kablolu yayında kanallar, web siteleri ve radyo ağlarına sahip. CanWest 2007’de de TV’de büyüme hedefini geniş tutarak Alliance Atlantis Communation’ı Goldman Sachs ile 2.3 milyar dolara almıştı. Sadece Kanada’da 13 büyük gazetesi ve 126 yerel gazetesi bulunan CanWest, hızla yayılmasının faturasını ise krizle birlikte ödemeye başladı. Reklam pastasında yaşanan daralmayla CanWest, elindeki küçük varlıkları çıkararak süresi gelen borçlarını ödeme dönemine girdi. Son olarak Kanada’da spor yayınları yapan The Score adlı kanalını ve ABD’de basılan New Republic adlı gazetesini de Mart ayında sattı.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur