Hareketsiz yaşam eklem ağrısına neden oluyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Volkan Kayar, diz, omuz ve bel ağrılarıyla ilgili olarak, "Yaş ilerledikçe daha yoğun hale gelen ağrılar, kemik erimesine ve eklem sorunlarına dönüşebiliyor" dedi

Hareketsiz yaşam eklem ağrısına neden oluyor

Diz, omuz ve bel ağrılarının eklemde şişlik ve çabuk yorulma gibi kendisini gösterdiğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Volkan Kayar, ağrıların hareket kabiliyetini azaltarak yaşam kalitesini düşürdüğünü kaydetti. Op. Dr. Volkan Kayar, "Bu ağrıların ortak nedeni aşırı kilo ve hareketsiz yaşamdır. Yaşam şartları ve genetik faktörler ise bu ağrıların diğer nedenleri arasındadır. Günlük hayatta yürüme, merdiven çıkma ve çömelme gibi birçok hareketi yapabilmeyi sağlayan dizlerdeki ağrılar; iltihaplı eklem romatizması, eklem romatizması, kireçlenme ve menisküs yırtığı nedeniyle oluşmaktadır. Özellikle eklemden gelen 'çıt' sesi kişiyi rahatsız etmekte, ağrı seviyesi kişiyi günlük işlerinden alıkoymaktadır" diye konuştu.

'OMUZ AĞRILARI UYKUDAN UYANDIRABİLİR'

Omuz ağrılarının gece uykusunun bölünmesine neden olabileceğini belirten Op. Dr. Kayar, şunları söyledi:

"İnsan vücudunda en geniş hareket imkanına sahip olan omuz eklemi; köprücük kemiği, kürek kemiği ve omuz başı kemiğinden oluşan çalışma şekli ile karmaşık bir yapıdadır. Bu üç kemiğin uyum içinde olması gerekir. En sık görülen; omuz yırtıkları ve aşınma, omuz çıkması, donuk omuz ve kırıklar, ağrıya neden olabilmektedir. Omuzun da sorun olan hastaların birçoğunda bir anda başlayan ve uykudan uyandıran gece ağrıları nedeniyle, uyku kalitesi de olumsuz etkilenmektedir. Hareket kabiliyetinin kısıtlayan ağrılar kişiyi, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yardıma ve bakıma muhtaç hale getirebilmektedir. Omuz bölgesindeki sorunlar nedeniyle iş gücü kaybı da yaşanmaktadır."

'AŞIRI KİLO BEL AĞRISININ NEDENLERİNDENDİR'

Bel ağrısının da farklı hastalıkların belirtisi olabileceğini ifade eden Kayar, "Dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bel bölgesindeki ağrılar, çoğu zaman bel fıtığı kaynaklı değildir. Zorlanma ve duruş bozuklukları, bel bölgesindeki kaslara ve bağlara zarar vererek ağrıya neden olabilir. İnsanların yüzde 75-85'i yaşamlarının bir döneminde bel ağrısıyla karşılaşmaktadır. Kemik erimesi, kireçlenme, omurga kaynaklı kanser gibi sorunlar da bel ağrısının nedenleri arasındadır. Ayrıca mide, karaciğer ve böbrek gibi iç organlardaki sorunlar bazı durumlarda bel ağrısı olarak algılanabilir. Aşırı kilo, uzun süre ayakta durmak, uzun süre topuklu ayakkabı giymek ve gebelik de bel ağrısının diğer nedenleridir" dedi.

'KASLARA YÖNELİK ÖZEL EGZERSİZLER UYGULANMALIDIR'

Kasları güçlendirmek için özel egzersizler yapılmasını öneren Op. Dr. Volkan Kayar, şöyle konuştu:

"Her sağlık sorununda olduğu gibi diz, omuz ve bel kaynaklı ağrılardan kurtulmak için yaşam şeklini değiştirmek gerekmektedir. Bel, omuz ve bel bölgesine binen yükü azaltmak, kilo kontrolü sağlamak, kasları güçlendirmek önemlidir. Bu açıdan günlük düzenli olarak egzersiz ve spor yapılmalıdır. Genel vücut sağlığı açısından yürüyüşün çok önemli bir yeri vardır. Ancak bel, omuz ve diz için yürüyüş tek başına yeterli değildir. Dolayısıyla bu bölgelerdeki kaslara yönelik özel egzersizler uygulanmalıdır. Bunların yanı sıra bu bölgelerdeki eklem ve kas yapılarını doğru kullanmak, ağrıdan korunma yollarının başında gelmektedir."

'VÜCUDUN TÜM BÖLGELERİNİ ÇALIŞTIRAN TEK SPOR YÜZMEDİR'

Op. Dr. Volkan Kayar, şu önerilerde bulundu:

"Vücudun tüm bölgelerini çalıştıran tek spor yüzmedir. Sağlığınız için günde yarım saat yüzmeye çalışın. Şartlar uygun değilse, haftanın iki günü 15 dakikanızı evde yapabileceğimiz egzersizlere ayırarak, riskleri azaltabiliriz. Ağır yük taşımamaya özen gösterin ya da elinizdeki yükü dengeleyin. Ani çömelme ve eğilmelerden kaçınmak, oturuş ve duruş bozukluklarını düzeltmek riski azaltacaktır. Kemik ve kas sağlığı açısından beslenmenin de rolü büyüktür. Hareketsiz yaşam ve proteinden fakir beslenen kişilerde ileri yaşlarda, kemik erimesi ve kas zayıflığı görülme riski daha yüksektir. Bunun için dengeli ve sağlıklı beslenin."

 

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur