Müzik sürücüyü olumsuz etkilemez

Araba sürerken müzik dinlemenin odaklanmayı daha da güçlendirdiği ve sürüşe olumsuz bir etkisinin olmadığı ileri sürüldü.

Müzik sürücüyü olumsuz etkilemez

Araba sürerken müzik dinlemek uzun süre tartışmalı bir konu olarak gündendeki yerini koruyor. Müzik dinlemenin kazaları artırıp artırmadığı çeşitli araştırmaların konusu oldu. Son yapılan araştırmada araba sürerken müzik dinlemenin tepki süresini frenlemediği ve hatta belli bir duruma odaklanmayı güçlendirdiği ifade edildi. Genç fakat deneyimli sürücüler için CD'den veya radyodan müzik dinlemekle cep telefonuyla konuşmanın aynı omadığı 47 öğrenci üzerinde yapılan araştırmada ortaya kondu.

Hollanda'daki Groningen Üniversitesi'nden Türk kökenli uzman Ayça Berfu Önal başkanlığında yapılan araştırmada müzik dinlemenin araba sürmek üzerindeki etkisi ölçüldü. Ünal araştırmayı değerlendirirken "Cep telefonu ile konuşmak veya yolcularla konuşmak müzik dinlemek ile çok farklı konular. Müzik dinlerken her zaman meşgul olmak gerekmiyor. Müzik ve radyo arka planda oluyor. Tam dikkat vermek için müzik işe yarayabiliyor" dedi.

Yaşları 19 ila 25 arasında değişen 47 kişi ile yapılan araştırmada katılımcılara yolda bir dizi test uygulandı. Bu kişilerin ortalama iki buçuk yıldan fazla bir süredir ehliyet sahibi olduğu açıklandı. Araştırma sonunda sanal sürüş yaptırılan katılımcıların müzik sesli de olsa sürüş durumuyla ilgili olumsuz bir etki yapmadığı ortaya çıktı. Aksine odaklanmayı güçlendirdiği tespit edildi. Ancak yaşlı sürücülerde aynı etkiyi yapmayabileceği uyarısı yapıldı. 

 

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur