Radyo Ölmedi!

Radyo Ölmedi!

last.fm, radio.com, AOL Music, Yahoo! Music gibi markalarla müzik sektörünün en büyüklerinden biri olan CBS İnterakif Müzik'in başındaki isim David Goodman radyo ve online radyo servisleri hakkında konuşurken, radyonun geleceğine dair de öngörülerde bulundu.

Radyo dalgalarıyla yayın yapan konveksiyonel radyodan bahsederek sözlerine başlayan Goodman, medyanın bugün sahip olduğu gücün ve içerik zenginliğinin zeminini konveksiyonel radyonun hazırladığını belirtti.

İnternet ve online radyo servisleriyle beraber radyonun öldüğü tespitlerine katılmayan CBS yöneticisi, "Günlük 236 milyondan fazla kişiye ulaşan radyo tamamen hayatta ama başka bir şeye dönüşüyor." dedi.

"DEĞİŞİMİ KUCAKLAMALIYIZ"

Goodman klasik radyoyu ücretsiz müzik yayını yapan bir servis olarak nitelerken online radyoyu kişiselleştirilebilir, çok daha çeşitli, çok daha güçlü bir hizmet olarak tanımladı ve online radyoda ücretli üyelik gibi farklı ekonomik modellerin de uygulanabildiğinin altını çizdi.

"Değişimi kucaklamalıyız, onun karşısında durmamalıyız." sözlerinin sahibi, radyonun durumundan endişe etmeye gerek olmadığını ancak online radyodaki gelişmenin daha büyük olduğunu söyledi.

"İNTERNETE BAĞLI HER CİHAZ BİR RADYO"

Goodman'a göre online servisler sayesinde artık daha çok yayın, daha çok radyo istasyonu ve bundan dolayı da çok daha fazla müzik var. Müziğe erişim de artık daha kolay. "İnternete bağlı her cihaz bir radyoya dönüştü." diyen Goodman, CBS'in cep telefonundan radyo dinleyen kullanıcı kitlesinin iPhone aplikasyonu gibi özellikler sayesinde son iki yılda 2 milyondan 13 milyona çıktığını açıkladı.

Online radyonun kolay erişim, fazla seçenek ve fonksiyonellik sayesinde üstünlük sağlayacağını öngören Goodman, telif sorunları ve streaming kalitesinin yükselmesiyle online radyonun yükselişinin daha da hızlı olacağını ifade etti.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur