Radyonun Yeni Starı

Radyonun Yeni Starı

Türkiye güne onunla uyanıyor herkes onu konuşuyor Pal FM’de sabah dinleyicilerini güne keyifli bir şekilde hazırlıyor o radyoların yeni starı. Murat Soner Döner’le Pal FM’de buluştuk, aynı zamanda Pal FM müzik direktörlüğü görevini de yürüten Murat Soner radyocuyuz.com okuyucuları için sorularımızı samimi bir şekilde yanıtladı. Kendisi ve radyosu hakkında konuşan Murat Soner, sabah programlarıyla da hayli iddialı.

Röportaj: Erkut Aktaş
erkut.aktas@radyocuyuz.com

Programında neler var?
Aslında bir sabah programında olması gerekenler ve daha fazlası şeklinde özetleyebiliriz... İnsanlar dışarı çıkmadan hava durumunu vermek için yurt genelindeki hava durumuyla başlıyoruz, daha sonra çok ilgi gören bir bölümümüz başlıyor; Uyandırma Servisi.  Türkiye radyolarında, yayın esnasında yapılan tek şaka bölümü. Ve hatta sabah yapılan tek şaka bölümü. Dinleyicilerden gelen mesajlarla onların arkadaşlarını veya diğer sevdiklerini sağlam bir şakayla uyandırıyoruz. İstanbul yollarının yoğunluk haritasını aktarıyoruz ve gündemden ilginç haberleri aktarıyoruz... Ayrıca telefon bağlantıları ve yarışmalarla 3 saati sonlandırıyoruz...

Pal FM’i diğer radyolardan ayıran özellik sence nedir?
Pal FM aslında hiç bir radyoya benzemeyen bir radyo. Çünkü; her saate özel ayrı bir program formatı var. Yani insanlar hangi saatte nasıl bir program duymak istiyorsa o tarza uygun bir yayın akışı var. Örneğin; insanlar araçlarında işe giderken ve eve dönerken yanlarında bir yol arkadaşı olabilecek bir ses duymak ister, o yüzden de bu saatleri şov programlarımız var (biri bana ait olmak üzere). Öğlen saatlerindeyse ofis çalışanlarını düşünerek ağırlıklı müzik yayını yapıyoruz. Gece saatlerindeyse tempoyu iyice düşürerek slow şarkılara ağırlık veriyoruz.

Pal FM’i diğer radyolardan ayıran bir diğer özellik de tabii ki müziği... Pal FM’de klibi olmayan şarkı çalınmaz diye bir kural yoktur ve bu yüzden de çeşitlilik vardır. Yani bir şarkıyı günde 8 defa dinletmez, radyoyu uzun süre dinleyenleri sıkmayız. Dinleyici mailleri ve telfonlarından yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki, onlar bundan çok memnun.

Pal FM Müzik Direktörü olarak şarkı seçiminde nelere dikkat ediyorsun?
Bunu iki aşamalı olarak cevaplandırabilirim; öncelikle şarkıların rotasyona yani yayına giriş aşamasından bahsedelim. Pal FM’de şarkılar da aslında saate göre dizildi. Yani sabah saatlerinde fanteziye kaçan şarkıları ama kesinlikle eğlenceli olanlarını duyabilirsiniz ama öğlen saatlerinde ağırlıklı olarak pop şarkılar duyarsınız. Gece saatlerindeyse yine çok nadir olmak üzere fantezi şarkılara yer veriyoruz. Çünkü her bünye bunu istiyor.

Gelelim ikinci kısma; şarkıların yayındaki dizilişi de bizim için çok önemli. Yani rock tarzındaki bir şarkıdan sonra alaturka ritimleri içeren bir şarkı duyamazsınız, ya da tek bir jingle geçişiyle hareketliden slowa geçiş duyamazsınız. Bunun nedeniyse, herşeyi otomasyon sistemine bırakmamamız. Yani tek düğmeye bas, liste tamam durumu yok Pal FM’de.

Şunu da dile getirmeliyim ki, artık değil dinleyici, programcılar bile çaldıkları şarkılardan sıkıldı. Pal FM programcılarıyla konuştuğunuzda bugüne kadarki en keyifli yayını burada yaptıklarını duyarsınız. Bu doğal olarak yayına da yansır.

Radyolculuğa nasıl başladın?
Radyoculuğa biraz klasiktir ama bir arkadaş tavsiyesiyle başladım. 1996 yılında sesimdeki o ergenlik çatlaması ve kırılmasıyla Yalova’da Yalova FM’de başladım yayına. Yerel radyolarda çalışırken her ne kadar halimden şirkayet etsemde, daha sonra bölgesel ve ulusal radyolara geçtiğimde değerini anladım, çünkü yerel radyolarda bir radyonun her bölümünde, her kademesinde çalışmıştım. Ve daha sonra ilk bölgesel deyimim İzmir Radyo Ege oldu. Ve sonraysa benim İstanbul’a geçişimin vesilesi olan Radyo 35’te buldum kendimi. Öğlen saatlerinde yaptığım programı dinleyen Sabri Demirdöğen’in transferiyle İstanbul FM’de aldım soluğu ve tabii ki İstanbul’da. Daha sonra Star radyolarına geçtim, sonra da Star radyoları da TMSF’ye geçince ben de bu kez Power Grub’a geçtim... Askerlik vazifemi yerine getirmekı için 2006 yılında ayrıldım sonra pal gruba geçtim ve radyonun ilk yayıncısı olarak başladım halada burda müzik direktörü olarak göreve devam ediyorum.

Evli radyocu olmak zor mu?
Öncelikle evli olduğu her programcı söylemez. Ben de çok fazla dile getirmiyorum ama bekârmış gibi de davranmıyorum. Tabii ki bir takım zorlukları var. Ama güveni sağladıktan sonra problem olmadı. Nevresim takımı hediye geldi, kavga çıktı, çiçek geldi kavga çıktı. Ama benimle birlikte o da radyoculuğu öğrenmiş olmalı ki, artık gelen hediyelere sevinmeye başladı (buna sevinmeli miyim bilmiyorum).

Ama bunlardan daha da öte, programdaki en büyük yardımcım eşim diyebilirim.

Geçmişten bugüne radyoda değişen neler var?
Bu soruyu soruduğunda aklımdan hep şu geçer, “ahhh 90’lı yıllar”.

1996 yılında yayına başladığımda henüz lise 2’ye gidiyordum, o yüzden radyoculukta o yılların tadını tam anlamıyla alamadım diyebilirim. Çünkü bir şaşkınlık, acemilik ve ne yaptığını bilmemezlik vardı. Ama aklımda kalanlar, bugünkü durumdan çok daha iyi kaldıysa aklımda o yılları özlemekte haklıyım diye düşünüyorum. O yıllarda dinleyici sadece dinleyici değildi, hem dinler, hem kendisini radyosuna adardı.

Takım tutar gibi radyo dinlenirdi.  Tabii ki şimdi de böyle dinleyiciler var ama geçmişe göre sayı olarak kıyaslanamaz bile. Bunu bozan da sanırım çeşitlilik oldu. İnternet radyosu, her tarzda 100’lerce radyo, hatta internetten kendini radyosunu kuran binlerce insan. Onlarda ortada ben radyocuyum diye gezince, elini sallasan radyocuya deyince bugünlere geldik. Bunda korsan yayıncılığın da parmağı var diyorum.

Dinleyicileri Pal FM’i açtıklarında neler bekliyor?
Tabii ki öncelikle sadece hit müzik bekliyor. Daha önce de söylediğim gibi her saate uygun bir müzik akışı bekliyor. Sıkmayan, aynı şarkıların ruhunuzu daraltmadığı bir akış bekliyor. Ve tabii ki eğlenceli programlar. Hafta içi her sabah benle yani Murat Soner’le Yeni Gün açıyo kepenkleri. Benden sonra eski bir dostum Özgür alıyo yayını 2.Durak diyerek. Daha sonra Yasemin Şefik var Hitnoz’la, ardından aynı zamanda Yayın Yönetmenim olan Kaan Gökman giriyo yayına ve eve dönüş yolunda Levent Erim dinleycilere eşlik ediyo. Hemen sonrasında istek hattıyla günün sonuna doğru yaklaşıp Fıratla Akşam Partisi günü bitiriyor. Ayrıca Pal FM’de her Çarşamba değişik bir sanatçı kendi seçtiği şarkılarla ve bir programcı kimliğiyle sevenleriyle buluşuyor. Bi de Yaşar Her Salı 22.00 – 00.00 arası Levent Erimle birlikte yayında. 

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur