"Sibel Tüzün" krizi büyüyor

Türkiye'yi Eurovision şarkı yarışmasında temsil edecek olan Sibel Tüzün'ün Kıbrıs Rum Kesimi'nin devlet televizyonu CyBC'ye çıkmasıyla başlayan kriz büyüyor.

Rumlar Eurovision'a şikayete hazırlanıyor

Mütekabiliyet ilkesinden hareket eden CyBC'nin, Türkiye'nin, Rum Kesimi'ni yarışmada temsil edecek Annette Artani'nin TRT'de çıkmasına izin vermemesi üzerine konuyu Eurovision'a taşımak için girişimde bulunacağı öğrenildi.

TRT sözleşmeye bakmadı

20 Mayıs'ta Atina'da yapılacak olan Eurovision şarkı yarışmasında baş gösteren Kıbrıs sorunu, TRT'nin Sibel Tüzün'ün tanıtım programını yapan ve eşine ait olan Arinna Yapım'la sözleşmesine dikkat etmemesi ve konuyu Dışişleri Bakanlığı'na danışmamasından kaynaklandı. Sözleşme uyarınca Sibel Tüzün, şarkının tanıtımı için TRT'den maddi destek almıyor. Tüm tanıtım programını Arinna Yayım üstlenmiş durumda. TRT yetkilileri, sözleşme konusunda kendilerinin hatalı olduklarını kabul ederken, "Sibel Tüzün'ün Kıbrıs Rum Kesimi'ne gideceğini hiç tahmin etmemiştik. Artık olan oldu" savunmasını yaptılar. TRT yetkilileri, bundan sonra Eurovision konusunda yapılacak sözleşmede Türk dış politikasının dikkate alınacağını belirttiler.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur