Tarafsız Bilgi Kaynağı Olarak

URYAD Radyo Dinleyici Ölçümü ve Radyo Dinleyici İçerik Araştırmalarını yayınladı.

Tarafsız Bilgi Kaynağı Olarak

URYAD ve Nielsen, her ay 5 bin hane ve 7 bin 500 kişi üzerinde gerçekleştirdikleri Radyo Dinleyici Ölçümü araştırmasının Ocak 2016 sonuçlarını günlük ve haftalık olarak açıkladı.

Haftalık Erişim Oranları

Araştırma sonuçlarına göre haftalık radyo dinleme erişimi yüzde 65,8 oranında; oranın SES grlarına göre dağılımına bakıldığındaysa tüm SES gruplarında haftalık radyo dinleme oranının yüzde 60'ın üzerinde olduğu görülüyor.Sosyo-ekonomik statü gruplarına göre radyoyu en çok AB grubu dinlerken, cinsiyetlere göre erkekler -yüzde 71'lik bir oranla- kadınlara kıyasla yüzde 11 oranında daha çok radyo dinliyorlar. En çok radyo dinleyen yaş grubuysa yüzde 73,1 oranıyla 35-44 yaş arası.

Tarafsız bilgi kaynağı olarak " RADYO"

URYAD ve Nielsen'in hazırladıkları Radyo Dinleyici İçerik Araştırması'nın Ocak 2016 verilerine göre radyo dinleyicilerinin yüzde 72'si radyo programlarının dinleyicileri gündemden haberdar etmesi gerektiğini düşünürken yüzde 86'sı radyonun etrafta olup biten hakkında dinleyiciyi bilgilendirmesi gerektiği görüşünde.Dinleyicilerin taleplerine paralel olarak, araştırma örnekleminin yüzde 60'ı radyoyu tarafsız ve dürüst bir haber kaynağı olarak görürken yüzde 69'u radyodan edindiği bilgileri çevresiyle paylaşıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan URYAD Genel Müdürü ve URYAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Olcay Akay, araştırma sonuçlarını şöyle değerlendiriyor:

Araştırma sonuçlarına bakınca radyonun çok yüksek erişim oranlarına sahip, dinleyiciye erişim sıkıntısı olmayan bir mecra olduğunu görüyoruz. Ayrıca altı ayda bir yaptığımız Radyo Dinleyici İçerik Araştırmamızın Ocak 2016 sonuçları ortaya koyuyor ki radyo, Türkiye için sadece bir müzik kutusu değil. Dinleyicilerimizin radyodan en büyük beklentilerinden birinin gündemden, çevrede olanlardan haberdar olmak olduğunu görüyoruz.

Radyo dinleyicisinin büyük bir kısmı radyoyu tarafsız ve dürüst haber kaynağı olarak görüyor, radyoda öğrendiği bilgileri çevresiyle paylaşıyor. Bu sonuçlar, pazarlamada WoM yayılma yöntemi dediğimiz en önemli stratejilerden birinin radyonun doğası gereği kendiliğinden gelişen bir başarılı bir sonucu olduğunu ortaya koyuyor.    

 

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur