TRT, Uygurca yayına başladı

TRT, Uygurca yayına başladı

TRT, Doğu Türkistan Türklerine Uygurca radyo yayına başladı. TRT'nin yaklaşık 40 yıldır uğraştığı Çin'de yaşayan Doğu Türkistanlılara yönelik Uygurca radyo yayınında mutlu sona ulaşıldı.

26 Ekim gece yarısında yaklaşık 100 milyonluk Uygur Türklerine yönelik radyo yayını başladı. Uygurca diliyle yapılan radyo yayınlarını Türkiye'nin Sesi Radyosu yapıyor. Bu radyo yayını için Türk hükümetleri yaklaşık 40 yıldır Çin hükümetiyle görüşmeler yapıyordu. Gereken izin alınamıyordu.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin göreve gelir gelmez bu kanayan yarayı dindirmek için Çin hükümetiyle ve Çin Devlet Televizyonuyla yoğun görüşmeler yaptı. Bizzat Çin'e giderek müzakerelerde bulunan Şahin, bünyesinde 16 kanal barındıran Çin Devlet Televizyonu'nun tüm yöneticilerini geçen hafta Türkiye'de ağırladı. TRT'de yapılan görüşmelerin ardından gereken iznin alındı. Yapılan girişimler sonuç verdi ve bundan böyle yaklaşık 100 milyon nüfuslu Çin'in Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Uygur Türkleri kendi dillerinde radyo yayınlarını dinleyebilecek. Yayınlar sayesinde Türkiye ile olan iletişimleri daha sağlıklı olacak.

30 FARKLI DİLDE YAYIN
TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu 30 farklı dilde 50'nin üzerinde ülkeye yayın yapıyor. Ve aralarında Küba, Sırbistan, Rusya, Çin, Afganistan, İran, Bosna Hersek, Amerika, Avustralya gibi ülkeler kendi dillerinde Türkiye'nin kültürünü, siyasetini, ekonomisini ve turizmini öğreniyorlar. Türkiye'nin Sesi Radyosu çok dilli yayıncılıkta BBC ile yarışıyor.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur