Türkiye'de Radyo Yayıncılığı 97 Yaşında

Sirkeci'deki Büyük Postane binasının kapısının üzerine yerleştirilen bir hoparlörle başlayan ilk radyo yayınları, 97 yıllık geçmişiyle Türkiye'nin en vazgeçilmez iletişim araçlarından biridir.

Türkiye'de Radyo Yayıncılığı 97 Yaşında

Türkiye'de ilk radyo yayın denemeleri 1921 yılında İstanbul'da başladı. Amatör düzeydeki çalışmaların ardından ilk kamu radyo deneme yayını 19 Mart 1923 tarihinde İstanbul Muallim Mektebi'nin bodrum katında "Telsiz Telefon Tecrübeleri" adı altında davetliler ve basın huzurunda gerçekleştirilmiştir.

 

Cumhuriyet'in ilanından iki yıl sonra "Telsiz Kanunu "nun çıkarılmasıyla ülke çapında bir radyo ağı kurulması için ilk adım atılmış oldu. Uluslararası şirketlere de açık olan ihaleyi kazanan Fransız şirketi, İstanbul ve Ankara'da telsiz ve telgraf vericilerinin yapımına başladı.

 

Yapılan çalışmaların ardından ilk yayın 6 Mayıs 1927 tarihinde Sirkeci'deki Büyük Postane binasının bodrum katından "İstanbul Radyosu" adıyla yapıldı. O dönemde kimsede radyo alıcısı bulunmadığı için yayınlar postane binasının kapısına yerleştirilen bir hoparlör aracılığıyla vatandaşlara ulaştırıldı.

 

Günde 5 saatle sınırlı olan ve "Sayın dinleyiciler" anonsuyla başlayan yayınlar, söz ve müzikten oluşuyordu. Sözlü yayınlarda Anadolu Ajansı'ndan temin edilen "Esham ve Tahvilat" ile "Zahire Borsası" adı verilen dönemin hisse senedi ve tahvillerine ilişkin haberlere yer verildi. Müzik saatlerinde Türk sanat müziğinin önemli isimleri stüdyoda sahne alırdı.

 

İstanbul ve Ankara Radyosu 1936'da PTT'ye devredildi

 

Dönemin bir grup milletvekili ve gazetecisinin girişimiyle 8 Eylül 1927 tarihinde "Türk Radyosu Telefon Anonim Şirketi" kurulur. Bu tarihten itibaren İstanbul Radyosu şirket bünyesinde faaliyetlerini sürdürürken, Ankara Radyosu Kasım ayında devreye girer.

 

Elektrik ve diğer giderler halktan toplanan ücretlerle karşılanamadığı için şirket zarar etmeye başlar. Dönemin hükümeti, 1936 yılında sözleşmesi sona eren "Türk Telsiz Telefon AŞ" ile yeni bir sözleşme imzalamaz. Bunun sonucunda İstanbul ve Ankara Radyoları Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü'ne (PTT) devredildi. PTT'ye devredildikten sonra vericisi güçlendirilen Ankara Radyosu, 28 Ekim 1938 tarihinde resmen faaliyete geçti.

 

1945 yılında yayınlarına bir süre ara veren İstanbul Radyosu'nun stüdyo ihtiyacını karşılamak amacıyla Harbiye'de Radyoevi Binası'nın yapımına başlandı. Dört yıl süren inşaatın ardından İstanbul Radyosu, 19 Kasım 1949 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün açılış konuşmasını yaptığı bir törenle yayın hayatına geri döndü. Türkiye'nin üçüncü radyo istasyonu olan İzmir Radyosu 1950 yılında yayın hayatına başladı.

 

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur