Türkiye'nin ilk radyo reklamcısı Türkan Sedefoğlu unutulmadı

TEV, en büyük bağışçısı ve Türkiye'nin ilk radyo reklam ajansını kuran isim olan Türkan Sedefoğlu'nu unutmadı.

Türkiye'nin ilk radyo reklamcısı Türkan Sedefoğlu unutulmadı

Türk Eğitim Vakfı'nın en büyük bağışçısı Türkan Sedefoğlu, ölümünün 33. yılında da unutulmadı. 20 binin üzerinde öğrencinin hayatını değiştiren Sedefoğlu, Türkiye'de radyo reklamcılığının ilk isimlerinden ve ilk kadın reklamcılarından biriydi.
TEV, en büyük bağışçısı ve Türkiye nin ilk radyo reklam ajansını kuran isim olan Türkan Sedefoğlu nu unutmuyor

Türk Eğitim Vakfı'na malvarlığını bırakarak 20 binin üzerinde gencin hayatına dokunan, onların eğitimleri sürdürmelerine büyük destek olan Türkan Sedefoğlu, ölümünün 33. yılında da unutulmadı.

BİR ÇOK İLKE İMZA ATTI

Türkiye'nin radyo reklamcılığının ilk isimlerinden ve ilk kadın reklamcılarından olan Türkan Sedefoğlu, 1929 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Annesi Çamlıca Kız Lisesi müzik öğretmeni Celile Hanım, babası ise İstanbul'un Fatih ilçesi noterlerinden Mehmet Şükrü Sedefoğlu olan Türkan Hanım, lise ikinci sınıfta geçirdiği ağır hastalık nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Yarım kalan eğitimini hep içinde ukte olarak kaldı.

1956 yılında ise Türkiye'de bir ilke imza attı. Türkiye'nin ilk radyo reklam ajansını kurarak ilk kadın reklamcılar arasına adını yazdırdı. Kurduğu Sedef Reklam'la büyük başarı kazandı. Sonrasında ise Miba ve Ebru Reklam Şirketleri'ni kurarak iş hayatındaki başarılarını yükseltti.

ÖLMEDEN BAĞIŞ YAPTI

Hiç çocuğunu olmadı ama o bütün çocukları kendi çocuğu gibi sevdi. Eğitim hayatını sağlığı yüzünden yarım bıraktığı için hep eğitime destek verdi. 1987 yılında ise hazırlattığı vasiyetnamesiyle bütün menkul ve gayrimenkullerini TEV'e bıraktı. Bağışının hikayesi ise TEV tarafından şöyle anlatıldı;

"Türkan Sedefoğlu, zorunlu olarak öğrenimine ara verdiği dönemde, içindeki okuma hevesi O'na tüm mal varlığını eğitime adama yolunda önemli bir karar verdirmiş ve sağlığında, bugünün parasıyla maddi anlamda çok büyük değeri olan menkul ve gayrimenkullerinin büyük bir kısmını vakfımıza bağışlamıştır. Sedefoğlu bu bağışıyla maddi durumları nedeniyle okuyamayan öğrencilerin eğitimine devam etmelerini vasiyet etmiştir."

1990 yılında aralık ayında Ankara'dan İzmit'e dönüştü geçirdiği trafik kazasında ağır yaralandı, 23 Ocak 1991'de ise İstanbul'da hastanede yaşamını yitirdi.

ADINI TAŞIYAN OKULDA 800 ÇOCUK EĞİTİM GÖRÜYOR

Vasiyetiyle tüm mal varlığını, Türk çocuklarının eğitimine harcamak üzere bağışlayan ve vasiyeti gereği bir ilkokulun yapımının gerçekleşmesini sağlayan Türkan Sedefoğlu "Denize nazır bir arsa bularak adıma okul yaptırın" diyerek, 2001 yılında TEV Türkan Sedefoğlu İlkokulu'nun kurulmasını sağladı.

Vasiyeti ile Çengelköy'de yaptırılan TEV Türkan Sedefoğlu İlköğretim Okulu'nda 24 derslikte 800 öğrenci eğitim görüyor.

Türkan Sedefoğlu'nun bağışları ile ayrıca "özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü TEVİTÖL'de adını taşıyan bir kız öğrenci yatakhanesi yaptırıldı.

BU BENİM MEMLEKETİM İÇİN BİR VAZİFEM

Türkan Sedefoğlu'nun sadece iş yaşantısındaki disiplini ve başarısı ile değil onun geleneklere bağlılığı, hayırsever kişiliği ile de hep önemli bir örnek teşkil ettiği dile getirilirken, eğitime katkı sağlayabilmek adına çok şeyden fedakârlık yaptığı, bunu memleketine karşı bir vzafe olarak gördüğü vurgusunu yapılıyor. Yakınları, "Türkan Sedefoğlu; idareci tarzını, çalışanları dışında, aile içi ve arkadaşlık ilişkileri içinde de uygulamış hiçbir zaman ayırım yapmamıştır. Her konuda fevkalade disiplinli olmuş, lüzumsuz masraftan hep kaçınmıştır. Çocuklara muntazam bir sevgi beslerdi. Dürüstlükten ayrılmama, başkalarına zarar vermeme, daima iyi dost seçme, bütçeye göre masraf yapma, kazancın bir kısmını hayır işleri için ayırma gibi sorumlulukları ondan öğrendik.'' sözleriyle onu anlatmıştı.

20 BİNİN ÜZERİNDE ÖĞRENCİYE ELİ DEĞDİ

Türk Eğitim Vakfı'nın en büyük bağışçılarından biri olan Türkan Sedefoğlu Burs Fonu'nun geliriyle bugüne kadar on binlerce üniversite öğrencisine burs desteği sağlandı. Sedefoğlu yarın Edirnekapı Mezarlığı'nda yapılacak törenle anılacak.

Yorumlar

Yorum Yaz


Yeni Kod Oluştur